Koronavirüsün insanlığın ekolojik krizden kurtulmasına yardımcı olabileceği 5 yol


Koronavirüsün insanlığın ekolojik krizden kurtulmasına yardımcı olabileceği 5 yol  Bu salgın, şeylerin kökten değişmesi gereken bir başka uyandırma çağrısıdır ve acil durum önlemlerinin çoğu gezegene de yardımcı olur Koronavirüsün insan trajedisi çok büyük. Şimdiye kadar 3.000'den fazla kişi öldü ve 90.000'den fazla kişi dünya çapında enfekte oldu ve milyonlar etkilendi. Bulaşıcı hastalık her zaman insan deneyiminin bir parçası olmasına rağmen, endüstriyel medeniyetin genişlemesi kaçınılmaz olarak yeni hastalık riskini artırmıştır. Kontrolsüz endüstriyel genişleme ayrıca gezegeni tehlikeli bir şekilde ısıtır ve dünyadaki ekosistemlerin çöküşünü tetikler. Profesör Jem Bendell ve filozof Rupert Read gibi uzmanlar, toplumsal çöküşün kaçınılmaz olduğunu ve 6 milyar insanın ölebileceğini savundu. Dr. Nafeez Ahmed medeniyetin çöküşünün başlamış olabileceğini savunuyor. İnsan medeniyetinin kendisinin risk altında olması zamanımızın giderek daha fazla kabul gören bir gerçeğidir. 153 ülkeden 11.000'den fazla bilim adamı bir iklim acil durum uyarısı açıkladı - "zincir reaksiyonları ekosistemlerde, toplumda ve ekonomilerde önemli bozulmalara neden olabilir ve potansiyel olarak dünyanın geniş alanlarını yaşanamaz hale getirebilir" Coronavirüs hem sorunlu küresel ekonominin bir belirtisi hem de işlerin değişmesi gereken önemli bir işarettir. Virüsü içerecek acil kısa vadeli tedbirlerin de küresel küresel ekosistemler üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kriz bir fırsat olabilir ve bu önlemlerin bazılarının kalıcı olarak benimsenmesi, en kötü durumda kaçak iklim senaryolarının önlenmesine ve insanlığın adapte edildiği gezegen koşullarının korunmasına yardımcı olabilir.

1. Daha az endüstriyel bir gelecek göstermek mümkündür Halen yavaşlayan bir ekonomi düşük karbonlu bir ekonomidir. Çin'de, koronavirüs endüstriyel üretimi yavaşlattı, daha uzun tatiller ve seyahat kısıtlamalarının getirilmesini sağladı, bunların hepsi daha düşük CO2 emisyonu ile sonuçlandı: Çin'in emisyonları tek başına çeyrek veya 100 milyon mt azaldı. Çıktıdaki azalma, dünya genelinde daha az malzeme sevk edilmesi ve daha az atılabilir ürünlerin toprak dolgusu ile sonuçlanması anlamına geliyor. Küresel ekonomilere zorlanan çetin ve yönetilmeyen düşüşler insanların geçimlerini ve yaşam standartlarını mahvedebilir. Bununla birlikte, bu tür önlemleri istikrarlı bir şekilde uygulamak ve sadece geçim kaynaklarını korumakla kalmayan, aynı zamanda vatandaşların refahını artıran endüstriyel üretime daha az bağımlı toplumlar oluşturmak mümkündür. Ekonomistler ve sürdürülebilirlik uzmanlarının büyümesini şöyle adlandırır: “en zengin ülkelerdeki planlı ve eşitlikçi ekonomik daralma aşaması, nihayetinde Dünya'nın biyofiziksel sınırları dahilinde istikrarlı bir duruma ulaşır.”

Koronavirüs bir halk sağlığı acil durumu nedeniyle endüstriyel üretimde çok ani bir düşüşe neden olmakla birlikte, bu spazm yoluyla yaşamak vatandaşların hayal etmesine ve politika yapıcıların ekolojik acil durumlara tepki olarak nasıl farklı yaşamak mümkün olduğunu planlamasına izin verebilir . Ekonomik faaliyetlerin ve endüstriyel üretimin azaltılması, küresel ekosistemlerin yenilenmesini sağlayan bir araçtır.


Nasa görüntüleri Çin kirliliğinin yavaşladığını gösteriyor

2. Gemi ve havacılık talebinde büyük bir daralma yaratmak Elmas Prenses ile. şimdi virüs ile Wuhan eyaleti kadar eşanlamlı. insanların şu anda olmayı hayal ettikleri son yer bir yolcu gemisidir. 45 milyar dolarlık kruvaziyer endüstrisi için rezervasyonlar% 40 düştü.


Her gün bir yolcu gemisi bir milyon araba kadar kirlilik çıkarabilir Cruise gemileri, kutup, karayipler ve Galapagos Adaları gibi dünyanın en sevilen ve kırılgan ekosistemlerinde aşırı kirlilik yayar. Dünyanın en kirli petrolünü (bunker yakıtı) yakarak havayı kirletiyor ve kıyı şeridi toplulukları arasında hastalığa neden oluyorlar. Dünyanın tek en büyük kruvaziyer şirketi Carnival Corporation'ın Avrupa filosu, tüm Avrupa araçlarından daha fazla hava kirliliği yaratmaktadır. Bu dev şirketler etkilerini ele alana kadar bu korkunç kirletici sektör için rezervasyonlarda bir düşüş ancak dünya gezegeni için iyi bir şey olabilir. Benzer şekilde, hava yolculuğu, 2009'dan bu yana ilk kez azalan koronavirüs nedeniyle düşüyor ve bu yıl 29 milyar doları aşan geliri olan havayollarına tahmini bir maliyetle. Kampanyalar, yıllardır sektörün devasa ve artan iklim etkisini vurgulayan hava yolculuğu sınırlamaları çağrısında bulunuyorlar. Koronavirüs, milletvekillerinin ve endüstrinin şimdiye kadar uygulayamadığı hava yolculuğunda bir tür azalmaya yol açıyor gibi görünüyor. İklim acil ve politik titremesi karşısında, gereksiz seyahatlerde genel bir azalma, en tehlikeli kaçak iklim modellerinden kaçınmaya yardımcı olabilecek gelişmiş yerel ekonomilere kaymaları teşvik edebilir.

3. Daha dayanıklı yerel ekonomilere yönelmek Gittikçe daha fazla şehirlerde yaşıyoruz ve başka yerlerde endüstriyel olarak üretilen ve fosil yakıtlar kullanılarak kamyonla taşınan, uçulan veya sevk edilen yiyecekleri yiyoruz. Yoğun gıda üretimi ve sürekli uzun mesafe nakliye, hastalığın yayılmasını daha olası hale getirir. Ayrıca, doğa kaybı ve monokültürlerin yayılması “hastalık patojenlerinin gelişmesini” mümkün kılar. Koronavirüs veya petrol fiyatlarındaki artışlar gibi bir şok, birçoğumuzun bağlı olduğu küresel ekonominin ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, yakıt tedariki kesintiye uğrarsa, Londra birkaç gün içinde yiyecek tükenir. Gıda Politikası Profesörü Tim Lang, “Her şey otoyolda. Tam zamanında bir yiyecek sistemimiz var. ”